Kultúra
Výraznejšie kultúrne iskričky prenikli do našej obce po prvej svetovej vojne, kedy sa na celom okolí formovali prvé slovenské spolky.
Slovenský národný bratský spolok (1928) a Slovenský národný sesterský spolok (1928) napĺňali všedný život mužov a žien i hodnotami inými ako bola ťažká práca na kamenistých poliach. Oba spolky mali svoje "prápory", ktoré sa hrdo nosievali na čele sprievodu vyobliekaného v ľudových krojoch, každoročne putujúceho po vyšliapaných chodníkoch k blízkej mohyle M.R.Štefánika na Bradlo. už len prázdnu truhličku.
No celkom prvými dotykmi s kultúrou boli divadlá, tie sa u nás hrávali už v roku 1880, kedy bola postavená prvá škola v obci. Tá však mala iba jednu triedu a divadlá sa hrávali v starej priestrannej stodole roľníka Čúvalu pod Vrškom.
A zasa v izbičke rodinného domku Judity Čúvalovej na Vršku sa schádzali členo-via spevokolu (1935) pod vedením učiteľa Michala Mosného a národné piesne zmiešaného zboru zvučne zaznievali pri oslavách z Bradla.
Náš spevavý ľud sa rád zabavil, hlavne na svadbách, kde hrávali naši chýrni a po okolí slávni muzikanti s husličkami a basou, Ján Kolárik a dlho účinkujúci i vo folklórnom súbore Brezová Ján Petrucha a Ján Hrajnoha. Hlavnými rozsievateľmi kultúry boli vždy učitelia, ktorých sa v Priepasnom vystriedalo veľmi veľa.O tom, že náš ľud je spevavý, svedčí i spevokol členov Jednoty dôchodcov Slovenska v Priepasnom, ktorý si vždy pripraví nové piesne, keď máme v obci nejaké výročie.

