4. 1. 2012
Vláda Slovenskej republiky v programe a rezort pri riadení výstavby v SR sa od roku 2010 rozhodli výrazne sprísniť disci
plínu vo výstavbe. Bolo pripravené rozšírenie trestnej zodpovednosti o skutky neoprávneného uskutočňovania stavby a marenia výkonu úradného rozhodnutia zakazujúceho pokračovanie v prácach na stavbe s max. trestnou sadzbou dva resp. päť rokov odňatia slobody. Do praxe sa s účinnosťou od 1. 9. 2011 dostala zmienená novela Trestného zákona. Novelu Trestného zákona č. 300/2005 Z. z. obsahuje v článku II. zákon č. 262/2011 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 301/2005 Z. z. Trestný poriadok v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.
Trestný zákon tu zavádza nové skutkové podstaty trestného činu, ktoré sa potrestajú trestom odňatia slobody:
Neoprávnené uskutočňovanie stavby
§ 299a
1) Kto bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním postaví stavbu alebo jej časť, pričom nejde o jednoduchú stavbu alebo drobnú stavbu podľa stavebných predpisov, a spôsobí tým vážnu ujmu na právach alebo oprávnených záujmoch vlastníka pozemku alebo viacerých osôb, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
2) Odňatím slobody na tri roky až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1, hoci bol za takýto čin v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch postihnutý.
Marenie výkonu úradného rozhodnutia
§ 348 ods. 1 písm. i)
Kto marí alebo podstatne sťažuje výkon rozhodnutia súdu alebo iného orgánu verejnej moci tým, že
i) napriek právoplatnému rozhodnutiu, ktorým sa zakazuje pokračovať v prácach, úpravách, alebo v uskutočňovaní stavby alebo jej zmeny, vykonáva práce, úpravy alebo inak pokračuje v uskutočňovaní stavby
čítať ďalej3. 1. 2012
Podľa § 82 ods. 7 zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov Vás upovedomujeme,
že začaté správne konania, v ktorých môžu byť dotknuté záujmy ochrany prírody a krajiny nájdete v sekcii
Občan / Informačné okienko / Životné prostredie,
alebo sa prekliknete "TU"
Potvrdenie záujmu byť účastníkom v konkrétnom správnom konaní je potrebné doručiť v lehote do 7 dní od zverejnenia informácie o začatí správneho konania na adresu: Obecný úrad Priepasné, Priepasné 109, 906 15 Priepasné
alebo elektronicky na adresu: peter.czere@priepasne.sk
čítať ďalej11. 11. 2011
„Vážení obyvatelia obce Priepasné,
spoločnosť Západoslovenská energetika si Vás dovoľuje upozorniť
na možné nekalé praktiky niektorých obchodníkov s elektrinou.
Nie všetci obchodníci s elektrinou si zaslúžia vašu dôveru.
V prípade, že budete oslovení obchodníkmi s elektrinou,
vždy si dôkladne preštudujte ich ponuku – konkrétne zmluvu,
všeobecné obchodné podmienky a cenník. Môže sa stať,
že nájdete skryté poplatky alebo dlhú zmluvnú viazanosť.
Ak ste už zmluvu s podomovými predajcami elektriny podpísali a máte akékoľvek pochybnosti o jej výhodnosti,
máte právo túto zmluvu uzatvorenú doma v lehote 7 dní od podpisu ukončiť.
Pre viac informácií volajte Zákaznícku linku ZSE 0850 111 555 alebo navštívte Kontaktné miesto.
Západoslovenská energetika, Váš spoľahlivý dodávateľ elektriny“
ZSE Energia,
Váš spoľahlivý dodávateľ energie
čítať ďalej12. 10. 2011
Vážený občania,
na obecnom zastupiteľstve ste boli informovaný o začatí prác v prvom októbrovom týždni.
Nakoľko počasie nedovolilo realizátorovi dokončiť včas rekonštrukciu v iných obciach, posúva sa termín začatia realizácie na 19.októbra 2011.
Dôležité informácie pre majiteľov pozemkov
Západoslovenská energetika, a.s. ako poverený správca elektrických sietí na distribúciu elektrickej energie v súlade so Zákonom č. 656/2004 Zb.z. § 10 odst.l o energetike a o zmene niektorých zákonov v znení neskorších predpisov vyzýva priebežne po obciach a mestách Slovenska všetkých vlastníkov, nájomcov alebo správcov /ďalej len vlastníkov/ nehnuteľností, na ktorých sa nachádzajú nadzemné i podzemné elektrické vedenia v správe ZSE, a.s. na odstránenie a okliesnenie stromov a iných porastov, ktoré ohrozujú bezpečnosť alebo spoľahlivosť prevádzky vedení distribučnej sústavy a to v rozsahu podľa §36 Zák.č. 656/2004 Zb.z. v platnom znení. Touto včasnou informáciou pomáhame predísť stresom
a častým prípadným výpadkom dodávky elektrickej energie do Vašej domácnosti.
Využitie drevnej hmoty po oreže alebo jej likvidácia je v plnej kompetencii a zodpovednosti vlastníka nehnuteľnosti.
O nevyhnutné vypnutie vedenia z bezpečnostných dôvodov pre prípad výrubu a orezu porastov je nutné požiadať v lehote min. 25 dní pred plánovanou realizáciou prác na ZSE, a.s., (Piešťany)
UPOZORNENIE
pre vlastníkov a užívateľov pozemkov vo veci
OREZU a VÝRUBU STROMOV v ochrannom pásme vonkajších vysokonapäťových vedení a v blízkosti a pod vonkajším nízkonapäťovým vedením.
Upozorňujeme Vás na povinnosť udržiavať stromy a kríky v ochrannom pásme vedení a pod vedení
maximálne do výšky 3 m od zeme. Zároveň je potrebné udržiavať bezlesie v šírke 4 m po oboch stranách elektrického vedenia.
V prípade, že stromy a kríky prerastú nad
čítať ďalej3. 10. 2011
Vážení obyvatelia miest a obcí,
poslaním miestnej územnej samosprávy je zabezpečovať všestranný rozvoj na svojom území. Úlohou samosprávy a Združenia miest a obcí Slovenska je preto vytváranie čo najlepších podmienok na Váš dôstojný život.
Na mestá a obce bolo postupne presunuté množstvo kompetencií a štátnych úloh. Disponujú s viac ako 4 000 rozhodovacími právomocami, na ktoré sú potrebné financie. Údržba ciest a chodníkov, prevádzka verejného osvetlenia, bezpečnosť, poriadok, kosenie a čistenie verejných priestranstiev, ale aj správa a údržba cintorínov, prevádzka školy či domova sociálnych služieb si žiadajú nemalé financie. Od roku 2004 platí nový model financovania, v rámci ktorého už mestá a obce nie sú závislé od vôle poslancov v parlamente, lebo podľa jasných kritérií získavajú podiel z daní pracujúcich. Zároveň majú k dispozícii miestne dane, ktoré sa prispôsobujú domácim špecifikám. Pri ich stanovovaní poslanci mestských a obecných zastupiteľstiev prihliadajú na potreby svojho mesta alebo obce, ale aj na Vaše reálne možnosti ich zaplatiť. Vytvárajú tak systém výberu peňazí, ktoré používajú na zabezpečenie verejnoprospešných služieb alebo investičných akcií.
Vláda Slovenskej republiky avizuje zmeny, v rámci ktorých do Vašej spoločnej pokladnice príde podstatne menej financií a zároveň budú samosprávy nútené zvyšovať miestne dane, čo nezlepší životnú situáciu obyvateľov ani podnikateľov. Chceme, aby zostal zachovaný súčasný model financovania, naviazaný na jednu daň - daň z príjmu fyzických osôb, ktorej výnos je korektným spôsobom prerozdeľovaný medzi mestá, obce a vyššie územné celky.
Považujeme za neseriózne, aby štát riešil svoje problémy tak, že ich presunie na občanov miest a obcí. Odmietame postup vlády šetriť spôsobom, že samosprávam zoberie to, na čo majú nárok ich obyvatelia z daní, ktoré zaplatili.
Preto Združenie miest a obcí Sloven
čítať ďalej