9. 4. 2020
Dňa 7. apríla 2020 si Obec Priepasné spomienkou na všetkých, čo bojovali za slobodu a tých, čo za slobodu padli, pripomenula 75. výročie skončenia druhej svetovej vojny, ktoré pripomína aj pamätná tabuľa na priečelí sídla obecného úradu.
Boj za slobodu však nebol ľahký a do bojov sa zapojilo mnohí.
Pri pripomenutí si výročia oslobodenia obce Priepasné sa nám vynárajú v mysli udalosti opísané priamymi účastníci vojnových rokov alebo ich potomkami. Spomienky na vojnové roky, Slovenské národné povstanie, ktorého sa zúčastnili niektorí Priepasnianci, ako aj na kruté časy v koncentračných táboroch po jeho potlačení. Pripomíname si aj mladú obeť vojny, partizána Pavla Kopasa.
A ako spomínajú Priepasnianci na oslobodenie, či posledné dni vojny?
„Pán Ján Kyščiak sa narodil na Košariskách, čo bola vtedy časť spoločnej obce, Košariská - Priepasné. Spomínal si na obdobie tesne pred oslobodením, keď sa blížil front z Považia na kopanice. Nemci pri ústupe po celé dni po ceste z Prašníka cez Košariská hnali pred sebou statok. Niektoré zvieratá im ťahal kanóny a vojenskú techniku.
Raz prišiel na Košariská ozbrojený nemecký dôstojník na bielom koni a zháňal chlapov na noc kopať protitankové zákopy medzi Prašníkom a Vrbovým. Jeho otec vtedy niečo povedal, v zmysle že, načo ich zháňajú, keď aj tak majú prehraté. A takmer na to doplatil. Nemec vedel česky a rozumel mu. Hneď postavil otca k vrátam jednej stodoly a chcel ho zastreliť. Mama držala za ruku syna Janka a prosila Nemca, aby ho nezastrelil. Nakoniec ho uprosila.
Jednu noc strávili so všetkými susedmi u Gavurníkov v pivnici. V Ševcéch dvore mali Nemci opevnené delo, ktoré šľahalo plameň a pálilo smerom k Polianke. Po tej noci pozorovali postup ruskej armády s podporou rumunských, ale aj vojakov zo rôznych častí Sovietskeho zväzu. Smerovali k Brezovej pod Bradlom.
Asi o tri dni po ceste viedli partizáni, údajne od Mosnákov skupinu zajatých nemeckých zabudnutých vo